Jak wybrać właściwą kabinę prysznicową ?

kabina

Stoi przed Tobą wybór kabiny prysznicowej? Moim zdaniem zadanie nie zawsze jest proste, ponieważ nie każdy z nas ma na tyle dużą łazienkę aby móc pozwolić sobie na  kabinę  prysznicową sporych rozmiarów, a taką właśnie uważam za bezproblemową w późniejszym użytkowaniu. Taką właśnie opinię wyrobiłem sobie po latach pracy przy montażach i wykonawstwie kabin na wymiar Sklepy z armaturą i markety zalewają nas gotowymi  kabinami. Niektórzy dodają „tanimi” kabinami, zakładając że kupując drogą kabinę mają pewność że będzie ona bezawaryjna przez lata. Osobiście uważam że cena nie ma większego związku z trwałością podstawowych elementów jezdnych (rolki, suwaki), a jedynie z jakością brodzika i odpływu (te i tak mimo niższej jakości zachowują dobry stan przez lata). Są na Polskim rynku firmy które sprzedają markowe kabiny, w których wykorzystywane są troszkę lepsze rolki o trochę dłuższej żywotności ale różnica w cenie części zamiennych do tych kabin jest tak duża że zakup tych kabin mija się z celem. Standardowa rolka do taniej kabiny kosztuje kilka złotych i wytrzymuje 1-3 lata. Rolka do kabiny markowej kosztuje kilkadziesiąt złotych i wytrzymuje 4-5 lat. Innym problemem jest dostępność części zamiennych. Aż roi się w internecie od części zamiennych do tanich kabin, a w tym samym czasie często widoczny jest problem zakupu podzespołów do kabin markowych. Jak już jednak pisałem na wstępie jestem zwolennikiem kabin dużych tzn. takich w których odległość od baterii prysznicowej do drzwi jest min 120cm. Dlaczego tak uważam? Poniżej postaram się wyjaśnić w kilku punktach.

– Duża odległość między drzwiami a baterią sprawia że woda podczas mycia nie dolatuje do drzwi i tym samym spada bezpośrednio do brodzika

– Pod drzwiami nie musimy używać uszczelek, które najczęściej ulegają zniszczeniu i są najczęstszym siedliskiem pleśni

– Jeśli silniejszy strumień wody doleci do drzwi to prawidłowo wyprofilowany brodzik odprowadzi wodę z powrotem do środka, gdyż przy takim dystansie woda wytraci impet i swobodnie spłynie spadkami. Przy takim samym rozwiązaniu w małej kabinie nawet średniej mocy strumień wody wydostanie się na zewnątrz przez jakąkolwiek szparę. Często osoby które mają małą kabinę latami walczą z wyciekającą na łazienkę wodą tworząc system szczelnych uszczelek. Trzeba jednak pamiętać że taka uszczelka która wielokrotnie będzie tarła o brodzik szybko się zużyje. Uszczelki też po pewnym czasie zaczynają żółknąć a to z całą pewnością nie doda uroku kabinie.

Opisałem więc najlepsze moim zdaniem usytuowanie drzwi teraz skupię się na ściance bocznej. Jestem zwolennikiem tradycyjnych murowanych ścianek  pokrytych glazurą które wraz z narożnikiem (najczęściej)pomieszczenia tworzą literę U, głęboką na jak już pisałem min 120cm zamknięta drzwiami na zawiasach lub na nowoczesnym i wytrzymałym systemie drzwi przesuwnych który opiszę w osobnym artykule. Takie rozwiązanie mimo swojej sprawdzonej w setkach akademików skuteczności ma jedną wadę. Wygląda topornie. Aby nadać mu lekkości możemy ściankę boczną wykonać ze szkła. Są różne metody mocowania takiej ścianki, profile aluminiowe, kostki montażowe takie jak ta http://maxaurus.pl/uchwyt-mocujacy-do-kabiny-prysznicowej-szklosciana-n5018-p-107.html jednak wszystkie one mają podstawową wadę jaką jest konieczność użycia uszczelek. Moim zdaniem najlepsze jest najprostsze i najtańsze w tym przypadku rozwiązanie czyli przyklejenie szkła do ściany posadzki oraz wzmocnienie jej za pomocą relingu teleskopowego takiego jak np. ten http://maxaurus.pl/reling-90st-p-185.html

Brodzik kojarzony z emaliowaną lub akrylową misą może przybrać też kształt wyprofilowanej posadzki z terakoty, zakończonej murkiem z płytek lub bez niego.Ukształtowanie to ma zazwyczaj formę koperty z centralnie umiejscowionym odpływem. Gotowe brodziki np. akrylowe mają zazwyczaj wąską ściankę boczną co w znacznej mierze utrudnia powrót wody która ewentualnie wydostanie się poza kabinę.

Z praktycznego punktu widzenia jestem zwolennikiem dwóch rozwiązań, obydwa bazują na brodziku wykonanym z terakoty

– Brodzik z terakoty bez murka, czyli odpowiednio wyprofilowana posadzka, której spadek do wewnątrz nie kończy się wraz z linią zabudowy ale wychodzi poza obrys kabiny o ok. 10-15cm. Takie rozwiązanie gwarantuje powrót wody która wycieknie poza szybę. Polecam to rozwiązanie.

-Brodzik z terakoty z murkiem, w którym murek jest na tyle szeroki aby poza obrysem kabiny wystawał również na 10-15cm tworząc spadek do wewnątrz kabiny. To rozwiązanie jest jednak mniej estetyczne i nadaje kabinie efekt ciężkości.

 

 

Autor poniższego tekstu korzystając z przysługujących mu praw wyraża zgodę na jego kopiowanie, publikowanie w całości lub części pod warunkiem umieszczenia w publikacji w której tekst będzie użyty aktywnego linku do strony http://www.rolkidokabinprysznicowych.pl